Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji. IX Kongres E(x)plory już 23 października w Gdyni

W dniach 23-24 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się IX edycja Kongresu E(x)plory pt. „Edukacja dla Innowacji. Innowacje w edukacji”. Tematem wydarzenia będzie szeroko pojęta edukacja. 

IX Kongres E(x)plory jest stałym punktem programu Gdynia E(x)plory Week, finałowego wydarzenia Programu E(x)plory, które od 8 lat organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. Tegoroczny program Kongresu angażuje edukatorów oraz wszystkich przedstawicieli instytucji, firm i organizacji, działających w obszarze edukacji.

„Od ośmiu lat podziwiamy w Programie E(x)plory młodych innowatorów, ich pasje oraz niesamowite pomysły. Co zrobić, aby szkoła podążała za potencjałem młodych ludzi? Jakie innowacje możemy wprowadzić w edukacji już dziś? O tym będziemy dyskutować podczas IX Kongresu E(x)plory” – Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Gośćmi specjalnymi IX Kongresu E(x)plory będą m.in. dr hab. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, realizujący projekt Khan Academy, dr Marzena Żylińska, zajmująca się metodyką i neurodydaktyką oraz Anna Szulc – nauczycielka z 30-letnim stażem, autorka książki „Nowa szkoła”.  

W programie wydarzenia poruszone zostaną takie tematy jak:

- Nowa szkoła. Jak powinna wyglądać? Jakie zmiany powinny w niej zostać wprowadzone?

- Uczeń zdolny. Wyzwania, metody pracy, współpraca i wsparcie

- Jak w tradycyjnej szkole przekazywać wiedzę w praktyce. Nauka czynna zamiast biernej. Nauka poprzez doświadczenie

- Jak wykorzystywać nowe technologie w pracy z młodzieżą, tak aby wspierały proces poznawczy i pomagały w przyswajaniu wiedzy. Przykłady i prezentacje najciekawszych rozwiązań technologicznych do wykorzystania w szkołach

- Praca metodą projektów w klasie i w trybie indywidualnym. Pomysły i metody realizacji projektów naukowych w parze uczeń-opiekun

- Prezentacje projektów biorących udział w Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019

- Udział w projektach międzyszkolnych i międzynarodowych. Pozyskiwanie funduszy na dodatkowe działania

- Czy oceny są na pewno potrzebne? Alternatywy dla tradycyjnego modelu oceniania

Kongres odbędzie się w dniach 23-24 październikaw Gdyni. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.kongres.explory.pl

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Rozpoczęliśmy współpracę z kancelarią patentową Patpol, dzięki której młodzi naukowcy, biorący udział w Programie E(x)plory, będą mieli szansę skorzystać z fachowej wiedzy specjalistów – rzeczników patentowych i prawników i przygotować swoje pomysły do opatentowania.

Ochrona własności intelektualnej młodych innowatorów, uczestników Konkursu Naukowego E(x)plory od początku istnienia Programu E(x)plory była dla nas ważna- mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. Do tej pory skupialiśmy się na informowaniu uczestników Konkursu o potrzebie i możliwościach ochrony patentowej innowacyjnych rozwiązań zgłaszanych do Konkursów. W tym celu organizowaliśmy webinaria i szkolenia. Dzięki współpracy z Patpol, możemy zaoferować wybranym młodym naukowcom konkretną pomoc w procesie patentowania wynalazków – dodaje.

Cieszę się, że wspieramy młodych i ambitnych innowatorów – podopiecznych Fundacji Zaawansowanych Technologii. Podjęliśmy tę współpracę wierząc w wielki potencjał młodych naukowców, których wynalazki wpłyną na naszą przyszłość. Jako zespół specjalistów w zakresie ochrony własności intelektualnej, chcemy ich wspierać i służyć naszym wieloletnim doświadczeniem – mówi Prezes kancelarii patentowej Patpol, Izabella Dudek-Urbanowicz.

Nowy Partner Programu E(x)plory wesprze 5 młodych innowatorów w procesie przygotowania i złożenia wniosku patentowego. Eksperci Patpol skonsultują i doradzą jak wybrać najlepszą opcję ochrony rozwiązań młodych badaczy oraz udzielą porad w kwestii zgłoszenia patentowego i jego weryfikacji.

O kancelarii patentowej Patpol:

Patpol istnieje nieprzerwanie od 1966 roku. Świadczy kompleksowe usługi związane z ochroną własności intelektualnej. Rzecznicy patentowi Patpol to specjaliści z misją krzewienia wiedzy i budowania świadomości o tym, czym jest własność intelektualna i jak należycie ją chronić.

 

 

Miło nam poinformować, że kolejny raz grupa LOTOS S.A. wspiera program E(x)plory. 

Dzięki Programowi E(x)plory młodzi naukowcy mają szansę na spotkanie z przedstawicielami biznesu, w przestrzeni umożliwiającej nawiązanie wzajemnej współpracy. Dla Grupy LOTOS innowacje są motorem do działań, wpisanym w strategię naszej działalności. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że takie Programy gromadzą młodych, zdolnych ludzi, dla których nauka i nowe technologie są tak bardzo istotne.

Z roku na rok Program przyciąga nowe rzesze młodych ludzi, z coraz ciekawszymi pomysłami, które niejednokrotnie mogą być wprowadzane w życie i mają możliwość zaistnienia w sferze biznesowej. – Jarosław Wittstock, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych w Grupie LOTOS S.A.

Oficjalną współpracę z Grupą LOTOS S.A. rozpoczęliśmy podczas VIII Kongresu "Gdzie technologia spotyka biznes".

Poniżej relacja z wydarzenia z udziałem Prezesa Jarosława Wittstocka.

https://www.youtube.com/watch?v=xjACE4cedPE

 

 

Lotos

 

Co się dzieje, kiedy świeże pomysły młodych wynalazców połączymy z wiedzą specjalistów? Odpowiedź jest prosta, ale nie oczywista. Przy odpowiednim wsparciu, powstaną projekty, które w przyszłości, mogą zrewolucjonizować świat nauki. Dlatego 7. edycja programu Staży badawczo-rozwojowych E(x)plory, co roku rekrutuje najbardziej obiecujących stażystów, by zapewnić im możliwość rozwinięcia skrzydeł w prestiżowych instytucjach naukowych.

 

Profesjonalne zaplecze laboratoryjne w działach badawczo-rozwojowych firm technologicznych i instytucji naukowych. To tutaj będą zdobywać doświadczenie stażyści programu E(x)plory, którzy chcą rozwijać nie tylko swoje kompetencje, ale przede wszystkim, dostać wsparcie i narzędzia do pracy od bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Taka szansa, oprócz zdobywania pewności siebie i nowych umiejętności, pogłębia apetyt na rozwój dalszych badań naukowych. 

 

„Podczas stażu nauczyłam się podstawowych metod biologii molekularnej i genetyki, które są niezbędne w mojej dalszej pracy w laboratorium. Uczyłam się nie tylko wykonywania skomplikowanych procedur, ale pracowałam także nad tymi podstawowymi umiejętnościami, jak prawidłowe pipetowanie czy obchodzenie się z próbkami” – opowiada Natalia Koc, która odbyła staż w Pracowni Neurobiologii Molekularnej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie.

Rekrutacja trwa od 1 kwietnia do 31 maja 2019. Czas odbywania stażu różni się, w zależności od preferencji oraz dyspozycyjności stażysty i uprzejmości instytucji naukowej lub firmy. Może trwać tydzień lub miesiąc. Może być również początkiem długofalowej współpracy. Staże odbywają się od lipca do września 2019. Uczestnik odbywa staż pod opieką mentora, który czuwa nad jego merytorycznym przebiegiem.

Aby zgłosić się na staż, należy wypełnić formularz aplikacyjny, dostępny pod linkiem: http://bit.ly/staze-explory

Więcej o programie: http://www.explory.pl/staze

Do tej pory, Fundacja Zaawansowanych Technologii zorganizowała staże m.in. na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i Warszawie, Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, Instytucie Immunologii na Uniwersytecie Warszawskim, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Instytucie Genetyki Człowieka PAN Poznań, Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, Laboratorium Paleogenetyki i Genetyki Konserwatorskiej.

Gdzie technologia spotyka biznes? Czy współpraca młodych naukowców z doświadczonymi przedstawicielami biznesu jest w ogóle możliwa? Jak ją rozpocząć? Takie pytania stawiali sobie uczestnicy VIII Kongresu E(x)plory– wydarzenia łączącego naukę ze środowiskiem inwestorów i przedsiębiorców.

Wydarzenie zainaugurowali partnerzy i współorganizatorzy VIII Kongresu E(x)plory: Miłosz Horodyski z Grupy LOTOS, Anna Broniarek z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Justyna Tymicka z miasta stołecznego Warszawy i Marcin Sowa z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 „Cieszymy się, że bierzemy udział w VIII Kongresie E(x)plory. Genialne projekty, projekty, które stają się potem wdrażane przez duże firmy, takie jak Grupa LOTOS, zaczynają się właśnie na takich wydarzeniach” – powiedział Miłosz Horodyski, koordynator ds. Komunikacji i PR w Grupie LOTOS S.A.

O tym jak funkcjonuje dzisiaj transfer innowacyjnej technologii opowiadali uczestnicy panelu eksperckiego: Damian Mayer z Near Space Technology, laureat m. in. Konkursu Naukowego E(x)plory, Kamil Bartosiński z DPD Polska i dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha z Nestmedic S.A.

„Kongres E(x)plory jest miejscem niezwykłej wymiany doświadczeń. Prezentuje punkt widzenia z różnych stron – i startupów i dużych firm. Wiem, jak ważne jest przekazywanie wiedzy dalej, bo sama tego potrzebowałam, rozpoczynając swój projekt” – opowiada Patrycja Wizińska-Socha z Nestmedic S.A. Stworzyła Telemedyczny System do monitorowania dobrostanu dziecka, odpowiednik KTG, który kobiety, po odpowiednim przeszkoleniu, mogą zabrać do domu.

Podczas Kongresu, swoje wynalazki zaprezentowali innowatorzy z całej Polski. Wśród nich znajdowały się takie projekty jak: Łąka antysmogowa, Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy, Innowacyjny moduł napędowy, czy System sztucznej inteligencji prawnej.

„Poszukujemy inwestorów, którzy zainteresują się zakładaniem łąk antysmogowych, na przykład przy stacjach benzynowych. Mamy nadzieję, że VIII Kongres E(x)plory nam w tym pomoże. Dlatego tu jesteśmy” – mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka, twórca projektu „Łąka antysmogowa”.

Ważnym punktem programu były indywidualne spotkania innowatorów z przedstawicielami środowiska biznesu. Wystawcy opowiadali o swoich projektach, próbując swoich sił w przekonaniu przedsiębiorców do zainwestowania w ich wynalazki.

Fundacja Youth Buisness Poland, zajmująca się wspieraniem przedsiębiorców w zakładaniu i rozwoju firm, wręczyła Nagrodę Specjalną Sebastianowi Nowakowi za Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy.