Co się dzieje, kiedy świeże pomysły młodych wynalazców połączymy z wiedzą specjalistów? Odpowiedź jest prosta, ale nie oczywista. Przy odpowiednim wsparciu, powstaną projekty, które w przyszłości, mogą zrewolucjonizować świat nauki. Dlatego 7. edycja programu Staży badawczo-rozwojowych E(x)plory, co roku rekrutuje najbardziej obiecujących stażystów, by zapewnić im możliwość rozwinięcia skrzydeł w prestiżowych instytucjach naukowych.

 

Profesjonalne zaplecze laboratoryjne w działach badawczo-rozwojowych firm technologicznych i instytucji naukowych. To tutaj będą zdobywać doświadczenie stażyści programu E(x)plory, którzy chcą rozwijać nie tylko swoje kompetencje, ale przede wszystkim, dostać wsparcie i narzędzia do pracy od bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Taka szansa, oprócz zdobywania pewności siebie i nowych umiejętności, pogłębia apetyt na rozwój dalszych badań naukowych. 

 

„Podczas stażu nauczyłam się podstawowych metod biologii molekularnej i genetyki, które są niezbędne w mojej dalszej pracy w laboratorium. Uczyłam się nie tylko wykonywania skomplikowanych procedur, ale pracowałam także nad tymi podstawowymi umiejętnościami, jak prawidłowe pipetowanie czy obchodzenie się z próbkami” – opowiada Natalia Koc, która odbyła staż w Pracowni Neurobiologii Molekularnej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie.

Rekrutacja trwa od 1 kwietnia do 31 maja 2019. Czas odbywania stażu różni się, w zależności od preferencji oraz dyspozycyjności stażysty i uprzejmości instytucji naukowej lub firmy. Może trwać tydzień lub miesiąc. Może być również początkiem długofalowej współpracy. Staże odbywają się od lipca do września 2019. Uczestnik odbywa staż pod opieką mentora, który czuwa nad jego merytorycznym przebiegiem.

Aby zgłosić się na staż, należy wypełnić formularz aplikacyjny, dostępny pod linkiem: http://bit.ly/staze-explory

Więcej o programie: http://www.explory.pl/staze

Do tej pory, Fundacja Zaawansowanych Technologii zorganizowała staże m.in. na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i Warszawie, Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, Instytucie Immunologii na Uniwersytecie Warszawskim, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Instytucie Genetyki Człowieka PAN Poznań, Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, Laboratorium Paleogenetyki i Genetyki Konserwatorskiej.

Gdzie technologia spotyka biznes? Czy współpraca młodych naukowców z doświadczonymi przedstawicielami biznesu jest w ogóle możliwa? Jak ją rozpocząć? Takie pytania stawiali sobie uczestnicy VIII Kongresu E(x)plory– wydarzenia łączącego naukę ze środowiskiem inwestorów i przedsiębiorców.

Wydarzenie zainaugurowali partnerzy i współorganizatorzy VIII Kongresu E(x)plory: Miłosz Horodyski z Grupy LOTOS, Anna Broniarek z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Justyna Tymicka z miasta stołecznego Warszawy i Marcin Sowa z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 „Cieszymy się, że bierzemy udział w VIII Kongresie E(x)plory. Genialne projekty, projekty, które stają się potem wdrażane przez duże firmy, takie jak Grupa LOTOS, zaczynają się właśnie na takich wydarzeniach” – powiedział Miłosz Horodyski, koordynator ds. Komunikacji i PR w Grupie LOTOS S.A.

O tym jak funkcjonuje dzisiaj transfer innowacyjnej technologii opowiadali uczestnicy panelu eksperckiego: Damian Mayer z Near Space Technology, laureat m. in. Konkursu Naukowego E(x)plory, Kamil Bartosiński z DPD Polska i dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha z Nestmedic S.A.

„Kongres E(x)plory jest miejscem niezwykłej wymiany doświadczeń. Prezentuje punkt widzenia z różnych stron – i startupów i dużych firm. Wiem, jak ważne jest przekazywanie wiedzy dalej, bo sama tego potrzebowałam, rozpoczynając swój projekt” – opowiada Patrycja Wizińska-Socha z Nestmedic S.A. Stworzyła Telemedyczny System do monitorowania dobrostanu dziecka, odpowiednik KTG, który kobiety, po odpowiednim przeszkoleniu, mogą zabrać do domu.

Podczas Kongresu, swoje wynalazki zaprezentowali innowatorzy z całej Polski. Wśród nich znajdowały się takie projekty jak: Łąka antysmogowa, Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy, Innowacyjny moduł napędowy, czy System sztucznej inteligencji prawnej.

„Poszukujemy inwestorów, którzy zainteresują się zakładaniem łąk antysmogowych, na przykład przy stacjach benzynowych. Mamy nadzieję, że VIII Kongres E(x)plory nam w tym pomoże. Dlatego tu jesteśmy” – mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka, twórca projektu „Łąka antysmogowa”.

Ważnym punktem programu były indywidualne spotkania innowatorów z przedstawicielami środowiska biznesu. Wystawcy opowiadali o swoich projektach, próbując swoich sił w przekonaniu przedsiębiorców do zainwestowania w ich wynalazki.

Fundacja Youth Buisness Poland, zajmująca się wspieraniem przedsiębiorców w zakładaniu i rozwoju firm, wręczyła Nagrodę Specjalną Sebastianowi Nowakowi za Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy.

VIII Kongres E(x)plory "Gdzie technologia spotyka biznes", to spotkanie innowatorów i młodych naukowców z przedstawicielami biznesu, zainteresowanymi transferem technologii.

Aby wziąć udział w Kongresie należy zarejestrować się TUTAJ.

W programie m. in. panel ekspercki „Transfer innowacyjnej technologii. Możliwości, szanse, metody”, prezentacje wynalazków i nowych rozwiązań, spotkania indywidualne młodych naukowców z przedstawicielami biznesu.

Jeżeli reprezentujesz świat biznesu, którego rozwój opiera się na innowacyjnych technologiach, VIII Kongres E(x)plory jest właśnie dla Ciebie!

 

 

 

logo VIII kongres explory sty 2019

 

Uroczysta inauguracja Programu mentorskiego E(x)plory odbyła się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Podczas uroczystości mentorzy poznali swoich podopiecznych, z którymi będą współpracować do grudnia 2019. Prace nad rozwojem projektów badawczych młodych naukowców właśnie się rozpoczęły!

Udział w Programie mentorskim bierze 10 mentorów oraz 16 podopiecznych. Podopieczni to uczniowie techników i liceów, ale też studenci i doktoranci z całej Polski, którzy pragną zrealizować swoje pomysły pod okiem ekspertów. Łączy ich pasja i chęć doskonalenia swoich kompetencji. Zakres tematyczny jest obszerny – od badań nad inwazyjnymi roślinami i wpływem temperatury na ich zneutralizowanie, przez wynalezienie maszyny do chłodzenia napojów w puszkach, zapobieganie chorobom zapalenia wymion bydła, po budowę rakiet kosmicznych. Są i tacy, którzy nie mają jeszcze pomysłu na projekt, ale chcą zdobyć wiedzę i nowe umiejętności.

„Mam dopiero 19 lat i chciałabym, aby kluczowe decyzje, dotyczące mojej kariery, pomogli mi podjąć doświadczeni specjaliści. Interesuje mnie marketing i zarządzanie. Realizowałam już projekty społeczne, ale teraz zależy mi, aby zrobić to na profesjonalnym poziomie” – opowiada Emanuela Szczygłowska z Częstochowy.

Tomasz Palacz z Krakowa interesuje się sektorem kosmicznym. Chce konstruować rakiety i silniki, wdrażać nowe rozwiązania. „Zakończyłem pewien etap w życiu, jestem na ostatnim roku studiów. Chciałbym teraz uzyskać wsparcie przy dalszym rozwoju mojej kariery, szczególnie przy tworzeniu planów biznesowych i wdrażaniu nowych projektów w życie” – mówi Tomasz.

Program mentorski to jednak nie tylko wsparcie dla młodych naukowców. Mentorzy podkreślają, że współpraca z młodszym pokoleniem rozwija i dodaje energii.

„Widziałam jak rozwijają się setki projektów, jak często zmieniają się założenia i ścieżki takiego rozwoju w trakcie pracy. Chciałabym podzielić się tym doświadczeniem z młodszymi kolegami, ale też sama z tego doświadczenia czerpać. Grono mentorskie też jest w tym przypadku mentorowane”- mówi Agnieszka Skala, mentorka, adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej, współzałożycielka Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest.

„Praca z młodym człowiekiem karmi mentora. Uwielbiam proces tworzenia zespołu, wydobywanie potencjału i ulepszanie strategii związanej z zarządzaniem ludźmi. Sama się przy tym rozwijam” – Małgorzata Jasnoch, TEAL Action Learning Global.

„Widziałam jak rozwijają się setki projektów, jak często zmieniają się założenia i ścieżki takiego rozwoju w trakcie pracy. Chciałabym podzielić się tym doświadczeniem z młodszymi kolegami, ale też sama z tego doświadczenia czerpać. Grono mentorskie też jest w tym przypadku mentorowane”- mówi Agnieszka Skala, mentorka, adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej, współzałożycielka Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest.

„Praca z młodym człowiekiem karmi mentora. Uwielbiam proces tworzenia zespołu, wydobywanie potencjału i ulepszanie strategii związanej z zarządzaniem ludźmi. Sama się przy tym rozwijam” – Małgorzata Jasnoch, TEAL Action Learning Global.

Podczas inauguracji programu, uczestnicy i mentorzy mieli okazję zawiązać nowe znajomości, nie tylko w obrębie swoich grup.

„Nie ma rozwijania własnych projektów bez networkingu. Miasto Warszawa (współorganizator Programu mentorskiego) zna właściwych ludzi, dzięki czemu może wesprzeć młodych naukowców w poznawaniu odpowiednich osób, które mogą być zainteresowane wdrażaniem nowych rozwiązań” - wyjaśnia Piotr Sawicki, Zastępca Dyrektora BiAPP m.st. Warszawy.

Uczestnicy i mentorzy będą mogli skorzystać z dodatkowych szkoleń, uzupełniających biznesowy know-how. Harmonogram dostępny jest tutaj.

 

Znamy już pary mentor-mentee, które będą współpracowały przy tegorocznej edycji Programu mentorskiego 2019.

Spośród 20 zgłoszeń udało nam się wyłonić 16 projektów. Ich autorzy, przez najbliższe 10 miesięcy, będą pracować w duetach z mentorami, których wskazali w aplikacjach.

Mentorzy swoim doświadczeniem, zakresem wiedzy oraz umiejętności będą wspierać uczestników do listopada 2019.

Wierzymy, że wspólnie uda im się osiągnąć zakładane cele!

Oto lista osób, które będą wspierane przez naszych mentorów:

1. Michał Rybak – Karolina Gocyk i Magdalena Rogoza

2. Ula Nairne – Jerzy Szuniewicz i Wojciech Lasoń

3. Małgorzata Jasnoch – Tycjan Kołecki

4. Joanna Grandzicka – Jan Gradoń

5. Magda Kwoska – Natalia Fitowska i Emanuela Szczygłowska

6. Marcelina Chojnacka – Aleksandra Kalińska

7. Paweł Przybyszewski – Tomasz Palacz i Sebastian Nowak

8. Michał Capierzyński – Magdalena Piśko

9. Martyna Kozłowska-Żukowska – Jakub Jędrzejewski i Mariusz Jakubowski

10. Agnieszka Skala – Emilia Staszór i Adam Wołkowycki

Życzymy owocnej współpracy!